mozaiki w łazience

Mozaika w łazience – efektowny i ponadczasowy sposób na aranżację

Jeżeli wybór płytek ceramicznych do łazienki spędza ci sen z powiek, zastanów się nad mozaiką. Te małe kafelki mogą stać się najlepszym sposobem na wykreowanie niepowtarzalnego efektu i klimatu w przestrzeni kąpielowej.

Mozaika ma swoją długą i bogatą historię. Najstarsze znalezione obrazy układane z małych elementów ceramiki czy kamieni mają nawet pięć tysięcy lat. Pomimo upływającego czasu sposób układania mozaikowych obrazów, a także ich główna – dekoracyjna – funkcja, nie zmieniły się. Współcześnie mozaika swoje miejsce odnalazła przede wszystkim w łazienkach i kuchniach. Chociaż szczególnie podobają mi się realizacje w hotelowych strefach spa czy wellness, w których z racji na dostępną przestrzeń zaprezentować można wyjątkowe walory mozaiki: urokliwe przejścia tonalne czy ogromne, całościowe obrazy. To właśnie te ostatnie w szczególny sposób zwróciły moją uwagę. W mojej pamięci zawsze pozostaną targowe stoiska marek Bisazza czy Sicis, które na ścianach kilkumetrowej wysokości prezentowały pełne możliwości proponowanych przez siebie wzorów.

Mozaika to świetny sposób na wyróżnienie poszczególnych stref łazienki. Akcenty mogą być położone na strefę umywalki, prysznic czy wannę. Swego czasu bardzo modne było okładanie obudowy wanny mozaiką, która dzięki mocowaniu na elastycznej siatce subtelnie podkreślała wszelkie walory jej formy. Niezwykle efektownym rozwiązaniem jest też wyłożenie ściany i podłogi prysznica tym samym kolorem mozaiki i uzupełnienie całości eleganckim odpływem liniowym. Jednak zdecydowanie najczęściej tego typu płytki wykorzystuje się w strefie umywalki. Tu mogą grać rolę dekoracji, albo – przy dysponowaniu większym kawałkiem ściany – przykuwać wzrok konkretnym wzorem. Mozaika to doskonały sposób na zdynamizowanie aranżacji łazienkowej, ale przede wszystkim na uczynienie jej niepowtarzalną. To nie tylko kolekcje o formie tradycyjnych, niewielkich kwadratów. Dziś przyjmują naprawdę rozmaite kształty umożliwiające nawet kreowanie własnych form i obrazów.

Mozaiki w swoich ofertach posiada w zasadzie zdecydowana większość producentów płytek. Tubądzin oferuje je m.in. w kolekcji Barcelona Macieja Zienia. Paradyż od lat stawia natomiast na mozaiki wykonane ze szkła.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie mozaika-w-lazience-02-1024x683.jpg

Mozaika z kolekcji Barcelona Macieja Zienia – Tubądzin

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie mozaika-w-lazience-03-1024x683.jpg

Po lewej: szklane uniwersalne mozaiki od Ceramiki Paradyż.
Po prawej: Marmurowa mozaika Diamond z oferty Mosaico+

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie mozaika-w-lazience-04-1024x683.jpg

Najnowsza propozycja Bisazzy – wzór Serratura, projekt Fornasetti.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie mozaika-w-lazience-01-1024x683.jpg

Po lewej: łazienkowa aranżacja z kolekcją Paola Bisazzy – pomysł na podkreślenie stylu strefy prysznica. Po prawej: naturalna, minimalistyczna kolekcja Phenomenon od Mutiny.

Na zdjęciu głównym: Mozaika Marilyn od Sicis

.