meble do małej łazienki

Jakie meble wybrać do małej łazienki? Mamy dla Was 7 porad!

Mała łazienka to wielkie wyzwanie aranżacyjne. Musi przecież spełnić nie tylko wszystkie wymogi użytkowe, ale przy okazji być funkcjonalna, ergonomiczna i atrakcyjna wizualnie. Odpowiadamy na pytanie jakie meble wybrać do małej łazienki, by przestrzeń ta była bardziej komfortowa.

Dobra wiadomość jest taka – producenci mebli odchodzą od ustandaryzowanych wymiarów szafek do łazienki. Dzięki temu łatwiej wybrać jest pasujące rozwiązania, szczególnie, gdy zależy nam np. na płytkich szafkach w niewielkich rozmiarach (w ofercie marki Koło znaleźć możemy serię Nova Pro, w której wybrane szafki mają tylko 19 cm głębokości). Coraz więcej marek proponuje także meble modułowe. Takie zestawy możemy tworzyć sami z dostępnych w kolekcji elementów. Możliwość elastycznego dopasowania oferty w przypadku małej łazienki może okazać się nieraz kluczowa.

O czym pamiętać wybierając meble do małej łazienki?

1. Zamknięte szafki

Mała przestrzeń, w której dominują otwarte szafki zastawione kosmetykami czy bibelotami, będzie przytłaczać. Lepiej zdecydować się na szafki zamknięte.

2. Wykorzystaj przestrzeń maksymalnie

Wnęki czy narożniki mogą stać się prawdziwym atutem małej łazienki. Projektując ją postaraj się zagospodarować meblami każde z takich miejsc.

Po lewej: przeznaczona także do małych łazienek kolekcja Nova Pro marki Koło. Po prawej: Ciekawa opcja dobrze zorganizowanej przestrzeni wokół umywalki – uwagę zwraca zintegrowany z meblem wieszak na ręcznik. Kolekcja Quari od Novello.

Po lewej: W małych łazienkach świetnie sprawdzą się meble wiszące lub stojące na wysokich nóżkach. Warto postawić także na delikatną kolorystykę. Kolekcja Ho.Me marki Arbi. Po prawej: Nie da się ukryć, że dziś meble łazienkowe coraz częściej przypominają te z salonu. Kolekcja Lay (proj. Marco Zito) od Arlexitalia to propozycja dla wszystkich, którym po drodze z trendami.

3. Jasne kolory

Do małej łazienki wybierz jasne meble o gładkich frontach – białe, niebieskie, jasnozielone czy w kolorze pudrowego różu.

4. Meble wiszące do małej łazienki

Najlepiej, by szafki miały możliwość zawieszenia na ścianie lub wyposażone były w cienkie, wysokie nóżki – dzięki temu przestrzeń zyska dodatkową, wizualną lekkość.

5. Kolumny

W małych łazienkach z powodzeniem sprawdzą się tzw. meble-kolumny. Wąskie, a zarazem wysokie mogą okazać się idealnym rozwiązaniem do przechowywania. Korzystnie wpłyną także na wygląd małego wnętrza.

Raz lustro, raz szafka – montowana na ścianie wielofunkcyjna kolumna nie zabiera dużo miejsca. Kolekcja Tulip włoskie marki Arblu.

Meble Adapto Ideal Standard powstają na zamówienie – wystarczy dokonać wyboru spośród dostępnych elementów.

Po lewej: Warto pamiętać o możliwości łączenia szafek zamykanych z otwartymi – to dobry sposób na zdynamizowanie wnętrza. Kolekcja Lime marki Azzurra. Po prawej: Wodoodporne siedzisko Roll marki Ever Life Design – idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują w łazience tego typu wsparcia. Estetyczne siatki pozwalają na przechowywanie łazienkowych akcesoriów.

6. Multifunkcjonalność

Postaw na wielofunkcyjność – warto by wybrane meble łączyły w sobie funkcje. Np. zdecyduj się na lustro połączone z szafką (nie tylko nadumywalkową), meble zintegrowane z wieszakami na ręcznik, czy siedzisko wyposażone w uchwyty na przechowywanie kosmetyków czy gąbek. Im więcej tego typu pomysłów, tym łatwiej będzie zachować porządek w tak małym pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem są też szafki przeznaczone do montażu nad systemem podtynkowym do WC.

7. Blat

W przypadku małej łazienki nie warto rezygnować z blatu. Można pod nim schować pralkę (np. o mniejszej głębokości) lub efektywnie rozplanować szafki. Większy blat daje także większe możliwości jeśli chodzi o przechowywanie drobiazgów.

.

Komentarz do zdjęcia głównego: Funkcjonalna i estetyczna szafka z lustrem to w zasadzie postawa każdego zestawu mebli do małej łazienki – na zdjęciu Quatto+ marki Inda.