w stylu boho

Łazienka w stylu boho – jak ją urządzić?

Jest barwny i pełen niewymuszonego luzu. Wnętrza w stylu boho polubią wszyscy, którzy unikają konwenansów, a ich otoczenie staje się tym samym wyrazem wolności duszy.

Na pierwszy rzut oka nic tu do siebie nie pasuje. Jest kolorowo, a co więcej zestawiane są tu ze sobą zupełnie odmienne desenie i faktury. Ale boho z zasady ma przełamywać konwencje. Kojarzony głównie z ruchem hippie, tak naprawdę ma swoje początki w XIX wieku – w życiu ówczesnych artystów, czyli – właśnie – bohemy. Dzisiejsze boho to styl kształtowany przez dziesiątki lat, do którego dodawana są wybrane elementy ze stylistyki ludowej, marokańskiej czy scandi. 

O co tutaj chodzi?

Oglądając wnętrza boho łatwo dojść do wniosku, że w zasadzie brak tu jakichkolwiek zasad. I chociaż myśl ta jak najbardziej pasuje do idei tego nieprzewidywalnego stylu, jest jednak kilka ogólnych wyznaczników, którymi warto się kierować urządzając się w tym klimacie.

Przede wszystkim rządzi kolor. Nie mówię jednak o jednej, dominującej barwie – takie wnętrza są wielobarwne, wręcz pstrokate. Ulubionymi kolorami stylu są te nawiązujące do Orientu, czyli odcienie czerwieni, brązu czy turkusowego. Delikatniejsze pastele będą stanowić doskonałe tło dla wydobycia wyżej wymienionych, mocnych barw.

Kolejnym ważnym elementem stylu boho są wzory oraz wielość dekoracji. Te pierwsze – zestawiane ze sobą czasem nawet na zasadzie przypadkowości – podkreślać mają wspólnotę wielu inspiracji i kulturowy eklektyzm charakterystyczny dla tej stylistyki. Dekoracje natomiast – najlepiej te przywiezione z dalekich podróży – mają akcentować zamiłowanie mieszkańców do nomadycznego stylu życia.

Boho w łazience

Taki „gęsty” styl boho w przypadku łazienki musi jednak nabrać odrobiny równowagi. W mokrych łazienkowych wnętrzach warto albo ograniczyć ilość dekoracji, albo przynajmniej zadbać o materiały, które łatwo nie poddadzą się wilgoci.

Dobrym rozwiązaniem dla łazienki będzie scandi boho, który łączy boho ze stylem skandynawskim. Jest tu miejsce na delikatniejszą kolorystykę, a klimat charakterystyczny dla boho utrzymywany jest poprzez zastosowanie obrazów, roślin doniczkowych, poduszek i dywanów.

Wybór pomysłów ze świata

Po lewej: Free od marki Cerasa. Po prawej: umywalka Vinyl marki Olympia

Nowość w ofercie marki Tubądzin – seria Boho z kolekcji Macieja Zienia

Kolekcja Tulip od Arblu

Płytki z kolekcji FS hiszpańskie marki Peronda

Na głównej grafice artykułu po lewej kolekcja Space od Artesi. Po prawej u góry kompozycja z płytkami Tubądzin Boho a pod nią propozycja aranżacji łazienki z płytkami Hub marki Naxos (Finicibec).