łazienka na poddaszu

Czy i gdzie pasuje łazienka na poddaszu? Inspiracje JETA.

Jeśli chcesz zagospodarować lub wyremontować przestrzeń pod skosami, pewnie zastanawiasz się, gdzie pasuje łazienka na poddaszu. Pasuje i da się ją urządzić pod pewnymi warunkami…

Gdzie pasuje łazienka na poddaszu?

W miejscu, gdzie jest dostęp do instalacji wodnej, wentylacji i kanalizacji pasuje łazienka na poddaszu. Te 3 instalacje są niezbędne, by pomieszczenie mające być łazienką, mogło spełniać swoje nominalne funkcje. Trzeba mieć się czym umyć, czym oddychać i pozbywać się pary oraz wilgoci, a także jak odprowadzać nieczystości.

Jeśli masz taką lokalizację w obrębie poddasza i wystarczy ją wyremontować – wówczas masz dużo prościej. W przypadku, gdy okaże się, że łatwo doprowadzisz odpowiednie rury i rozlokujesz wyjścia na armaturę i przyłącza – też nie jest źle. Schody zaczynają się, gdy poddasze ma mieć łazienkę i trzeba te instalacje wykonać. Wtedy poproś fachowców o pomoc w określeniu miejsca i kosztów.

Rozważ stworzenie takiej łazienki przy pokoju dziecięcym lub przy sypialni. Te dwa typy pomieszczeń są najczęściej marzeniem lokatorów. Wygodnie wam będzie, gdy zaraz po przebudzeniu lub dzieci w trakcie zabawy, będą miały łazienkę na poddaszu.

Łazienka na poddaszu od strony formalnej

Być może trzeba będzie zgłosić pomysł na remont do stosownego urzędu, a nawet uzyskać pozwolenie na budowę, jeśli pracę będą związane z elementami nośnymi budynku. Gdy nieużytkowe poddasze ma być zamieszkałe, zaczyna obowiązywać Cię przepisy prawa budowlanego. Wśród nich wymóg, że wysokość pomieszczeń na poddaszu ma mieć minimum 2,2 metra.

Z drugiej strony poddasze budowane jako nieużytkowe może mieć zbyt lekki strop i nie utrzymać ciężaru sprzętów stanowiących wyposażenie łazienki. Wówczas musisz wiąż pod uwagę wzmocnienie stropu i założenie izolacji termicznej.

Funkcjonalność łazienki na poddaszu

Do stworzenia pomieszczenia używaj płyt gipsowo-kartonowych H2, te z zielonym kartonem. Zawierają one środki hydrofobowe, co ogranicza chłonność wody.

Już około 5-7 mkw wystarczy, by stworzyć funkcjonalną łazienkę na poddaszu.

Aranżacje łazienek na poddaszu stworzone przez projektantów JETA:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *