łazienka na czarno

Back to black, czyli najmodniejsza łazienka na czarno

Tym razem coś dla wszystkich, którym trochę znudziły się klasyczne, białe umywalki i miski WC, a także chromowane baterie. Będzie z pazurem – łazienka na czarno.

Czerń w łazience a trendy

Tegoroczne targi ISH wyraźnie pokazały, że czerń obecnie jest jednym z najmodniejszych kolorów dedykowanych łazience. Oczywiście we Frankfurcie każdy z producentów pokazywał także wiele rozwiązań w innych barwach. Przełamanie klasyki bieli oraz chromu na bateriach jest mocno lansowanym trendem. Były więc pastele, czy living coral jako kolor roku 2019 Instytutu Pantone. Jednak to czerń znalazła się w ofercie praktycznie każdego producenta wyposażenia łazienek.

Stało się tak dlatego, że w końcu zaczęliśmy poszukiwać alternatywy dla klasycznego wyglądu łazienki. I słusznie – tego typu odświeżenie co jakiś czas jest wręcz wskazane. Wydaje mi się jednak, że czerni nie powinniśmy bagatelizować i traktować jej jako przejściowej mody. Jako barwa wprowadzająca do wnętrza elegancję i luksus, a przy okazji łatwo komponująca się z innymi kolorami i materiałami wykończeniowymi, może stać się rozwiązaniem uniwersalnym i służącym nam tak jak lubimy – latami.

U góry: czarne szafki Idro od Scavollini, poniżej Kuadra H od Novellini
a po prawej grzejnik Iconic od Antrax.

Łazienka na czarno – wyzwania

Wprowadzając czerń do łazienki warto zadbać o równowagę pomiędzy elementami w tym kolorze a pozostałym wyposażeniem. Uzupełnić aranżację elementami z naturalnego drewna, meblami w soczystych barwach, albo białą płytką (tradycyjne połączenie bieli i czerni wciąż świetnie się sprawdza). Wszystko po to, by uniknąć efektu przytłoczenia. Możemy zatem sięgnąć po czarną ceramikę (np. z oferty marki Catalano lub Roca) oraz armaturę w tym samym kolorze. Ta ostatnia jest dziś niezwykle popularna i baterie – szczególnie w czarnym macie – w swej ofercie posiada zdecydowana większość producentów (np. Grohe, Kohlman, Tres). Oprócz tego na rynku znajdziemy także czarne meble łazienkowe (np. kolekcja Barcelona marki Elita), kabiny z czarnymi profilami (Excellent, Novellini, New Trendy), wanny (Excellent, Bette), grzejniki (np. Luxrad), czy wreszcie akcesoria łazienkowe. Słowem – dziś wszystko do łazienki ma swój czarny odpowiednik. Możliwości są zatem niemal nieograniczone. Popatrzcie na nasze inspiracje.

Łazienka z wyposażeniem Excellent, czyli wanna Comfort, kabina Fabrika, baterie Keria.
czarna bateria VITAL od Cisal oraz czarna umywalka Catalano

Na zdjęciu głównym: kolekcja Experience od Kohlman oraz Skyline od Glass Design

.