kolor roku

Kolor roku 2020 w łazience

Kolor roku 2020 to Classic Blue, czyli klasyczny niebieski – ogłosił niedawno niekwestionowany autorytet w dziedzinie ustanawiania mody na kolory, amerykański Instytut Pantone. Co powiesz na łazienkę w błękicie?

Charakterystyka koloru

Ponadczasowy i trwały – tak opisują nowy kolor roku specjaliści z Pantone. I trudno odmówić im racji. Przypomina on niebo o zmroku, uspokaja, prowokuje do refleksji. Więc dlaczego od lat w zasadzie brakowało go w naszych wnętrzach? Niebieski pojawiał się ostatnio coraz chętniej jako kolor kanap, sof, foteli. Wciąż jednak niewiele było go na ścianach, meblach i – właśnie – w łazienkach. Choć jako kolor kojarzony z wodą wpisuje się w to wnętrze wręcz idealnie. 

Kolor roku we wnętrzu

W designie i aranżacji wnętrz, podobnie jak w modzie, niebieski może posłużyć jako baza, wokół której swoją rolę zagrają inne, bardziej eksperymentalne kolory. Sprawdzi się w sypialni, pokoju dziennym, w kuchni oraz w innych pomieszczeniach – za każdym razem wprowadzając do wnętrza harmonię, przestronność i relaks. Classic Blue z pewnością stworzy udane kompozycje z innymi kolorami. Zwłaszcza z palety tych neutralnych, choć świetnie odnajdzie się także w towarzystwie pomarańczowego czy żółtego. Wykorzystując te ciekawe połączenia, szybko dokonamy metamorfozy wyglądu wnętrza.  

Po lewej: kolekcja Scenario od Marazzi. Po prawej: Dornbracht

Jak wykorzystać niebieski w łazience?

W łazience aż prosi się, by pójść z niebieskim na całość. Często wspominane przeze mnie targi Cersaie były tego dobrą zapowiedzią. Nie brakło bowiem na targowych stoiskach płytek w odcieniach niebieskiego, czy turkusowego. Obecność nowej, inspirującej barwy podkreślana była w wielu miejscach. Nie dało się jej także nie zauważyć na części wystawy poświęconej wyposażeniu łazienkowemu. Przy wyborze niebieskich płytek warto zwrócić uwagę na kolekcję Metropolitan marki ZYX dostępną na wyłączność w salonach JETA. Barwne płytki w stylu subway stworzą niepowtarzalny i ponadczasowy klimat wnętrza.

Po lewej: kolekcja Unitech, producent Ragno
Po prawej: płytki Navy New z kolekcji Bouleverd Metropolitan ZYX Space

W ofercie producentów znaleźć można także niebieskie umywalki, obudowy wanien w tym kolorze, meble, czy armaturę. Niebieska łazienka nie będzie wprawdzie efektem przewagi prostej, ponadczasowej w wyrazie aranżacji. Z pewnością jednak decydując się na ten kolor otrzymamy wnętrze bardzo osobiste i niezwykle ciekawe wizualnie.

Na głównym zdjęciu artykułu widzisz niebieską umywalkę na cokole
model Albume BOLO, producent Antonio Lupi.
Ponadto próbkę z kolorem roku 2020 i kompozycję Mosaico.

.