Jak urządzić łazienkę? Wskazówki dot. ergonomii i wyposażenia.

Jeśli czeka Cię remont w domu lub mieszkaniu, czas odpowiedzieć na pytanie, jak urządzić łazienkę? Przygotowaliśmy spis tematów, które warto wziąć pod uwagę. Zerknij, by niczego nie przegapić!

Mamy bardzo różnych Klientów. Niektórzy przychodzą do nas z gotowymi własnymi projektami, rysunkami, a my je tylko konsultujemy i doradzamy wybór wyposażenia i płytek. Inni mają jedynie zbiory inspiracji i pomysłów, które potem wspólnie układamy. Bez względu na to, do której grupy należysz, są sprawy do przerobienia nawet bez rysowania lub zbierania wycinków z gazet.

Uwzględnij ergonomię korzystania z łazienki

Szczególnie ważny aspekt, gdy trzeba urządzić łazienkę o niewielkich rozmiarach. Jeśli zastanawiasz się, czy nie będzie zbyt ciasno z daną ilością wyposażenia, to podajemy optymalne odległości, jakie warto zachować:

- minimalna powierzchnia przy sedesie to 80x85 cm,

- przy bidecie warto mieć 70x100 cm miejsca,

- przed wanną 70x100 cm przestrzeni na podłodze,

- przed umywalką 60x90 cm.

Jeśli masz taką możliwość, możesz zaszaleć i z pomocą kredy, czy pisaka rozrysować sobie nowe ustawienie na podłodze pomieszczenia.

Teraz będziesz wiedzieć, czy brać pod uwagę i prysznic, i wannę, czy np. tylko wannę, ale z funkcją prysznica, czy może sam brodzik, a np. większy niż jednoosobowy. Przy okazji miej na uwadze swój styl życia np. czy bierzesz szybkie prysznice lub czy uwielbiasz wylegiwać się w wannie. Sa osoby, które preferują jeden z rodzajów kąpieli lub równo cenią obydwa.

Co na ściany i podłogę?

Na ścianach najpopularniejsze są kafelki łazienkowe i pokrycie reszty powierzchni farbą łazienkową. Zwolennicy nowoczesnych trendów często sięgają po... beton. Alternatywą są tapety, a nawet fototapety. Podobnie na podłodze prym wiodą płytki, co nie znaczy, że nie sprawdzi się na niej odpowiednio zabezpieczone drewno.

Ogrzewanie

Czy obecne jest wystrajające? Czy będziesz je wymieniać? By dobrze urządzić łazienkę, trzeba mieć na uwadze zdrowie użytkowników i funkcjonalne rozwiązania.

Obecnie najpopularniejsze w łazienkach są grzejniki szczebelkowe z ogromnymi możliwościami do aranżacji. Są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach. Do tego budowa przypominająca drabinkę, pozwala z powodzeniem suszyć na nich bieliznę a nawet ręczniki kąpielowe.

Miejsce na pralkę

Tradycyjnie stawia się pralkę w łazience. Jeśli nie masz do dyspozycji pomieszczenia z przeznaczeniem na pralnię, czy miejsca w kuchni, uwzględnij pralkę zgodną z potrzebami użytkowników. Jeśli masz mało miejsca, może lepiej wybrać ładowaną od góry? Jeśli jesteś jedynym domownikiem, może warto sięgnąć po AGD z mniejszym załadunkiem? Z drugiej strony, jeśli planujesz za chwilę powiększenie rodziny, lepiej teraz kupić coś pojemniejszego, niż potem wymieniać i szukać miejsca od początku.

Dla pralki możesz stworzyć wnękę. Są sprzęty przygotowane do zabudowy. Nad pralką możesz zagospodarować przestrzeń na półki i schowki.

Lustro łazienkowe

Jeśli urządzić łazienkę to tylko z lustrem, bo jak inaczej? Lustro sprawdzi się w łazience z oknem, jak i bez. Odpowiednie powieszenie go względem oświetlenia i przestrzeni, pozwoli uzyskać więcej światła i optycznie powiększyć pomieszczenie. Lustro łazienkowe może być też elementem dekoracyjnym. Może być finezyjne w łazience dla dzieci lub w designerskiej. Może być docięte na wymiar w łazience na poddaszu. Może być częścią szafki, którą wykorzystasz na kosmetyki, czy leki.

Oświetlenie łazienki

Zwróć uwagę, że łazienka to jedno z nielicznych pomieszczeń w domu, gdzie operuje się oświetleniem punktowym, a nie głównym. Najważniejsza strefą do oświetlenia jest miejsce przy umywalce. Dobre światło na twarz ułatwi zrobienie makijażu, czy ogolenie się. Możesz kupić lustro wraz z oświetleniem, powiesić kinkiety lub puścić z sufitu wiszące lampy. Możliwości jest mnóstwo.

Oświetlenie reszty pomieszczenia zależy od tego, jaki nastrój lubisz, jaki styl do wnętrza wybierzesz.

Przechowywanie

Czas na aspekt niby nie najważniejszy, ale niezbędny w każdej łazience. Nie da się bowiem położyć kafelków na ścianę, wstawić sedesu, umywalki, wanny, prysznica i pralki, kończąc na tym zagospodarowywanie przestrzeni.

By dobrze urządzić łazienkę, warto przewidzieć w niej miejsce na kosmetyki, czasem także apteczkę, zapasowe ręczniki, środki czystości, detergenty. Przy małym mieszkaniu i zachowaniu porządku, przedmiotów, choćby ręczników, będzie więcej do ulokowania.

Pozostałe aspekty opisaliśmy we wcześniejszych wpisach:

Dodaj komentarz