Design na topie: niebieskie płytki w łazience

Rozmawiałam ostatnio z zaprzyjaźnioną architektką wnętrz – oczywiście o trendach w urządzaniu łazienek. Po tej pogawędce nie mogę uciec od myślenia o niebieskich płytkach, które – jak potwierdziła moja znajoma – coraz częściej są obecne w naszych domach.

Ponad rok temu na blogu popełniłam wpis na temat koloru roku 2020 wskazywanego rokrocznie przez Instytut Pantone. Barwą królującą w minionych miesiącach był Classic Blue, czyli klasyczny niebieski (od grudnia 2020 r. mamy już nowe nowe kolory roku 2021). Uspokajający kolor nieba o zmroku, kojarzący się z trwałością i ponadczasowością. Bardzo entuzjastycznie zareagowałam na ten wybór przede wszystkim dlatego, że po prostu lubię tę barwę. A poza tym wydaje mi się ona wręcz stworzona dla łazienki.

Moda na niebieskie płytki

Jak pokazały kolejne miesiące nie tylko ja zakochałam się w kolorze nieba o zmroku we wnętrzach. Producenci płytek bardzo chętnie podłapali modę na klasyczny niebieski, która od jakiegoś czasu nieśmiało pojawiała się w kolekcjach przeznaczonych do łazienek. Co budzi mój ogromny szacunek to fakt, że na ten trend bardzo szybko zareagowali rodzimi wytwórcy płytek proponując ciekawe rozwiązania z niebieskim w roli głównej. Oferowane przez nich wzory nawiązują np. do płytek postarzanych (Curio Tubądzin), kamiennych (Color Crush Opoczno), czy o mocno błyszczącej powierzchni (szklane inserta od Ceramiki Paradyż). Wszystkie kolekcje warte są uwagi, tym bardziej, że występują w różnych formatach i z odmiennymi płytkami dekoracyjnymi.

Niebieskie płytki w aranżacji łazienki

Dlaczego warto sięgnąć po niebieski w łazience? Ponieważ jest to kolor kojarzący się z naturą – pierwsze skojarzenia to niebo, morze, otwarta przestrzeń. Wypełni on zatem to wnętrze swoją odprężającą aurą. Niebieski z jednej strony pobudza naszą kreatywność, z drugiej – uspokaja puls. A przy okazji jest jednym z kolorów, które od lat kojarzą się z łazienką jako synonim czystości i wody. Wbrew panującym trendom na barwy ziemi we wnętrzach kąpielowych, nie powinniśmy mieć zatem problemów z zaproszeniem go do tej intymnej przestrzeni.


Jedyny problem z niebieskim, to wątpliwości natury aranżacyjnej. Z czym połączyć tę barwę, by uniknąć estetycznego faux pas? Najbezpieczniej z kolorem białym. Kontrasty to zawsze udany sposób na nadanie wnętrzu charakteru. Jednak przyglądając się aranżacjom od producentów płytek, zasugerować można zdecydowanie odważniejsze rozwiązania.
Niebieski – i to w różnych odcieniach – świetnie wygląda w połączeniu ze złotem. Tu szczególnie dobrze sprawdzi się złota armatura, niezwykle efektowna i coraz popularniejsza.

Kolejnym rozwiązaniem jest szarość, której indygo nada pożądanej dynamiki. Pamiętacie o hitowych płytkach drewnopodobnych? One również będą świetnie wyglądały w połączeniu z niebieskimi kaflami, a ponadczasowy wzór drewna nabierze odrobiny nowoczesnego sznytu. Ale możliwości jest zdecydowanie więcej. Specjaliści podają, że niebieski dobrze wygląda także np. w towarzystwie czarnego i czerwonego. Warto pamiętać, że kolor w łazience wprowadzić można nie tylko poprzez dekorację ścian i podłóg. Może to być również barwna ceramiką bądź wspomniana armatura.

Zdjęcie główne: Płytki Reflection od Tubądzin