Dekoracyjne ściany w łazience. Z płytek czy tapety?

Ostatnio pisałam o łazienkach w chłodniejszej, industrialnej stylistyce. Zmieniam zatem optykę i zapraszam do wnętrz kolorowych, cieplejszych, a nawet tropikalnych…

Dekoracyjność wraca do łask. Kiedyś wszelkie listwy i inserta były obowiązkowym elementem każdej kolekcji płytek. Dziś nie są zbyt popularne, ale coraz więcej kolekcji posiada płytki dekoracyjne – w tym samym formacie, co podstawowe, bądź np. w formie spójnej stylistycznie mozaiki czy też heksagonów. Nie spodziewam się, że większa popularność tego typu kafli zdetronizuje najchętniej wybierane beże, szarości i biele. Te od zawsze i pod wieloma względami są i będą dobrym, ponadczasowym wyborem dla aranżacji łazienki. Każdy z nas lubi być jednak zaskakiwany. Co zatem powiecie na łazienkowe ściany z odrobiną szaleństwa?

Zielono mi

Z pewnością znane jest Państwu określenie biophilic design. To taki rodzaj projektowania, w którym główną rolę ogrywa umiłowanie dla natury, a także jej kojący wpływ na człowieka. W przestrzeni publicznej coraz częściej spotkać możemy spektakularne żywe, zielone ściany. W nawiązaniu do tego nurtu, warto zwrócić uwagę na płytki odwzorowujące kształty liści, kwiatów, czy wręcz klimat tropikalnej dżungli. To jeden z aktualnych must have, który powinni wykorzystać w swojej łazience wszyscy zwolennicy nieoczywistych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Takie płytki ułożone na większej części ściany zdynamizują, a przede wszystkim zindywidualizują łazienkę. Tego typu wzór świetnie wygląda na płytkach z kolekcji Amazonia marki ZYX dostępnych w salonach JETA. Podobne rozwiązania oferują także Tubądzin – Modern Pearl, czy Paradyż – uniwersalne inserta szklane Leaf.

Tapeta w łazience

Atrakcyjną i zdobywającą coraz większą popularność alternatywą dla płytek w łazience są tapety. Oczywiście takie, których parametry pozwalają na stosowanie ich w przestrzeni wilgotnej i mokrej. Zazwyczaj są one produkowane przy użyciu włókna szklanego, które w pełni zabezpiecza tapetę przed wodą. Dzięki tej technologii można je stosować także pod prysznicem. Tapety do łazienek są dziś na tyle popularne i modne, że do swojej oferty wprowadzają je marki, które do tej pory produkowały wyłącznie wyposażenie w postaci umywalek, wanien czy armatury. Dzięki temu posiadają w sprzedaży kompleksową propozycję skierowaną do swoich klientów.

Na rynku znajdziemy sporo tapet utrzymanych w stylistyce opisanej wyżej bujnej roślinności. Te wydają mi się chyba najpopularniejszym rozwiązaniem. Chociaż pojawia się też coraz więcej stronowanych, minimalistycznych rozwiązań, jak np. tapety z kolekcji Tralerighe od antoniolupi. Niezależnie od wyboru wzoru, ten sposób na wykończenie ścian w łazience to aktualne jedna z ciekawszych opcji. Warto zatem rozejrzeć się za tapetami do łazienki. Tym bardziej, że podobno ich układanie jest prostsze niż tradycyjnych tapet papierowych czy winylowych.

Zdjęcie główne: Tapeta Botanica od Devon&Devon, projekt: Vito Nesta