Biała łazienka – sposób na eleganckie i ponadczasowe wnętrze

Biel w łazience jest pod każdym względem wyjątkowa. Kolor ten jak żaden inny oddaje to, co w łazienkowym wnętrzu jest najważniejsze – poczucie neutralności, czystości i spokoju.

Dobrze pamiętam jak lata temu (może około 2008 roku) łazienki zdominowała biel. W pewnym sensie było to dla mnie „objawieniem” – od kilku lat zajmowałam się tematyką wnętrz łazienkowych, jednak do tamtej pory nic aż w takim stopniu nie przykuło mojej uwagi. Na tyle zgrało się to z moim poczuciem estetyki, że urządzając swoją pierwszą, własną łazienkę wykorzystałam głównie biel. Pomimo że w ostatnim czasie kolor ten nie dominował już w takim stopniu, wykańczając kolejną również postawiłam na tę barwę. Absolutnie nie żałuję.

Łazienka w bieli, czyli uniwersalne wnętrze

Biały kolor jako podstawa aranżacji łazienkowego wnętrza znowu zyskuje na popularności. Chociaż w jego przypadku trudno mówić o byciu trendy. Biały jest, był i będzie kolorem kojarzonym z łazienką i najchętniej wykorzystywanym w tym wnętrzu. Dzieje się tak chociażby z uwagi na fakt, że ceramika łazienkowa, jak i wanny czy brodziki, mają najczęściej kolor biały. Oczywiście, producenci i projektanci lansują wielobarwne elementy łazienki tłumacząc to pozytywnym wpływem na budowanie naszych nastrojów. Nie odmawiam im racji. Jestem jednak zdania, że stonowane pod względem kolorystycznym wnętrza posłużą nam dłużej, a w efekcie łatwiej będzie im pozytywnie wpływać na nasze emocje. Biel świetnie sprawdzi się w małych łazienkach, którym zapewni optyczne powiększenie. Wraz z odpowiednio dobranym oświetleniem idealnie rozjaśni przestrzeń pozbawioną dostępu dziennego światła. I zawsze pozostanie elegancka i ponadczasowa.

Kolekcja All in White od Tubądzin

Rączka prysznicowa Rainfinity od Hansgrohe

Kwiatowe desenie w kolekcji Bloom marki FAP

Białe płytki – czy tu wieje nudą?

Myśląc o białej łazience przede wszystkim stawiamy na płytki. Ale dziś spokojnie moglibyśmy pokusić się o urządzenie wnętrza kąpielowego w bieli w wersji „total look”. Na rynku dostępnych jest mnóstwo białych mebli, a także armatury. Sceptycy zapytają – czy takie wnętrze aby nie jest nudne, banalne? Decydując się na dominację bieli warto rozejrzeć się za płytkami ze wzorem, mozaiką lub płytkami 3D (np. kolekcje All in White Tubądzin lub Evoke marki ZYX). To świetne rozwiązanie dla podniesienia dynamiki aranżacji w bieli. Podobnie jak zestawianie ze sobą płytek polerowanych, satynowych czy w macie. Można także wykorzystać oryginalne formaty – np. niewychodzące z mody płytki typu „subway”. Biel idealnie komponuje się z wszelkimi innymi kolorami. Świetnie wyglądać będzie w połączeniu z modną czernią (np. z czarną armaturą), z naturalnym drewnem, płytkami oddającymi urok kamienia czy szarością. Uniwersalność bieli jest jej główną siłą. Urządzając łazienkę w tym kolorze możemy być spokojni – to wnętrze sprawdzi się przez lata, a w razie potrzeby łatwo będzie je przearanżować.

Płytki Evoke marki ZYX

Mozaika Diamod Biancopuro marki Mosaico+

Białe wykończenie baterii wannowej Vita marki Cisal. Oryginalny kształt to zasługa projektanta, Karima Rashida

Na zdjęciu głównym Trójwymiarowe efekty w kolekcji Arctic Storm Cersanit