baterie umywalkowe

Biżuteria dla umywalki. Najnowsze baterie umywalkowe

Strefa wash point, czyli miejsce z umywalką, szafką, lustrem i baterią umywalkową, jest chyba najbardziej reprezentatywnym punktem łazienki. Nic dziwnego, że na rynku wciąż pojawia się sporo nowości mających uatrakcyjnić tę przestrzeń. Tym razem – baterie łazienkowe.

.

Jeszcze kilka lat temu nowości w zakresie baterii umywalkowych kojarzyły się przede wszystkim z efektownym wylewaniem wody. Z kreowaniem nowych form dla jej strumienia. Przyznaję – było to nieraz niezwykle widowiskowe. Jedną z ostatnich zapamiętanych przeze mnie kreacji tego typu była bateria Starck V zaprojektowana przez uznanego Philippe Starcka dla marki Axor. W przemyślany sposób pokazywała ona ruch wody widoczny dzięki wylewce wykonanej ze szkła. Użytkownik mógł dzięki temu bliżej obcować z jej żywiołem, odkrywać jej piękno, budzić swój szacunek do wody.

Dziś akcenty położone są zupełnie inaczej. Może oprócz faktu, że wodzie niezmiennie należy się poszanowanie. O kurczących się jej zasobach nie trzeba przypominać. Systemy ograniczające jej zużycie są częścią w zasadzie każdej nowo powstającej serii armatury. Mocno zmieniły się za to trendy w designie, który zdecydowanie dąży do uproszczenia, minimalizacji, czasem nawet industrializacji form baterii umywalkowych. Cienkie, lekko zaokrąglone bądź zupełnie proste wylewki oraz nierzadko ograniczone jedynie do symbolicznego „patyczka” uchwyty sterujące. Trend ten świetnie oddaje prezentowana bateria z oferty marki Omnires. Dodatkowo podkreśla ona aktualną popularność rozwiązań podtynkowych przeznaczonych do umywalek. Jeszcze mocniej akcentuje to tendencje minimalistyczne. Trochę tak, jakby mniej znaczyło dziś lepiej. 

Co zatem z dekoracyjnością? W czym upatrywać odmienności umywalkowych propozycji? Co z tak ważną dziś personalizacją łazienki? Oczywiście producenci nie pozostają obojętni także na te potrzeby swoich klientów. Pierwszym i obecnie najważniejszym trendem jest wielość kolorów wykończenia powierzchni baterii. To wbrew pozorom wcale nie tak prosta sprawa, by była ona trwała i odporna na codzienne użytkowanie. Dlatego to zadanie dla najlepszych. Paleta dostępnych barw jest ogromna. Najpopularniejsze wciąż są czerń i biel, ale to nie one są już wyznacznikiem łazienkowej awangardy. Wystarczy spojrzeć na kolekcję Study hiszpańskiej marki Tres. A dziś należy dołożyć do tego jeszcze wersje koloru w polerze lub macie, a także – na przykład – platynę oraz złoto (np. w baterii Gusto Two Light marki Rea dostępnej w ofercie JETA). Obok koloru o dekoracyjności baterii umywalkowych decydują także rodzaje uchwytów. Te nierzadko wykonane są dziś ze szkła, kryształu, kamienia, betonu, czy drewna.

Nieobojętne na współczesny kształt armatury umywalkowej są także nowe technologie. Podczas ISH 2019 we Frankfurcie marka Grohe prezentowała baterie Atrio Icon 3D wydrukowane na drukarkach 3D. Ich projekt powstał z myślą o łazienkach norweskiej restauracji Under, która dosłownie zanurzona jest w lodowatych wodach Atlantyku.

Oto wybrane najnowsze baterie łazienkowe

marka FIMA Carlo Frattini, kolekcja SO
Kolekcja DOT316 od Ritmonio
Bateria umywalkowa po prawej Grohe Atrio Icon 3D, po lewej – jeden z modeli kolekcji Allen od Alpi.
Baterie umywalkowe: Gusto Two Light marki Rea, biżuteryjna – kolorowe – Study od Tres, na dole po prawej: Deante Arnika Nero

Dodaj komentarz